Saison

👃 Illat

Erős gyümölcsösség, alacsonytól mérsékelt komló aroma és mérsékelt vagy egyáltalán nem érezhető gyógynövényes, fűszeres és alkoholos illatok jellemzik. A gyümölcsös észterek dominálnak, és gyakran citrusfélékre emlékeztetnek, mint a narancs vagy a citrom. Alacsonytól közepesen magas fűszeres vagy virágos komló aroma. A mérsékelt fűszeres illat (különböző fűszerek hozzáadása és/vagy az élesztő által termelt fenolok miatt) kiegészíti az egyéb aromákat. Ha a fenolok jelen vannak, akkor inkább borsosak, mint szegfűszeges-jellegűek. Alacsonytól mérsékelt erősségű savanyúság vagy savasság megjelenhet, de soha nem nyomja el a többi illatot. A fűszeres, komlós és savanykás aromák az alkoholszint növekedésével erősödnek. Az alkoholos karakter lágy, fűszeres, alacsony intenzitású, soha nem érezhető égetőnek vagy oldószeresnek. A malátás karakter alacsony. Diacetil nem érezhető.

👀 Megjelenés

Gyakran jellegzetes világos narancssárga, de lehet arany, vagy borostyán színű is. Nincs összefüggés a színe és az erőssége között. Sokáig tartó, sűrű, kemény, fehér, vagy csontszínű habkorona jellemzi. A pohár falán feltűnik az úgynevezett „belga csipke”. Lehet akár tiszta, de zavaros is, hiszen eredetileg ez egy szűretlen vidéki sör. Elevenen habzó.

👅 Íz

Gyümölcsös és fűszeres ízek kombinációja egészül ki enyhe malátás karakterrel, alacsony/mérsékelt alkoholos jelleggel és fanyar savanykássággal. A karakterhez hozzájárul a különösen alacsony erjesztés utáni szárazanyag tartalom. A gyümölcsös karakter gyakran citrusos (citromos, vagy narancsos). A fűszer(ek) hozzáadása növeli a komplexitást, de hatása soha nem dominálhat. A fűszerezés helyett vagy mellett gyengéden borsos, élesztő által termelt fenolos íz megjelenhet; ez a fenolos karakter kevésbé érezhető, mint bármely más belga sörben, kiegészíti a kesernyésséget. A nagyrészt fűszeres vagy földes jellegű komlós íz alacsonytól mérsékeltig érezhető. A komlókeserűség mérsékelttől erősig terjed, de soha nem nyomja el a gyümölcsös észtereket, fűszereket és a malátás ízt, ami ugyan gyöngéd, de biztosítja a többi íznek az alapot. Alacsonytól mérsékelten érezhető fanyar savanykásság megjelenhet, de ez sem nyomhatja el a többi ízt. A fűszeres, kesernyés és savanykás ízek jobban kiérezhetőek az erősebb fajtákban, amíg az édesség eltompul. Égető vagy oldószeres alkohol íz nem jellemző. A magas széndioxid szint, mérsékelten szulfátos víz, és a magas hígulási arány igencsak száraz, hosszantartó, keserű, néha fűszeres utóízt alakít ki. Az tényleges keserűsége gyakorta magasabb, mint elvárt IBU szintnél. Diacetil nem érezhető.

👄 Kortyérzet

Vékony/közepesen testes sör. Az alkohol tartalma közepes/közepesen magas, annak ellenére, hogy a langyos alkoholos íz gyengéd/közepesen érezhető. Ez a jelleg soha nem tűnik forrónak vagy oldószeresnek. Nagyon szénsavas, elevenen habzó. Mindig van benne elég, a nyelvünkön érezhető, szúrós savanykásság, ami megadja a száraz befejezést. Az alacsonytól mérsékelten fanyar karakter rendszerint érezhető, de mindig frissítően kell hatnia, nem pedig ráncba rántania az arcunkat.

🤔 Összbenyomás

Ez egy frissítő, közepesen/erősen gyümölcsös/fűszeres, jellegzetesen narancssárga színű, erősen szénsavas, alaposan megkomlózott, száraz, elfojtott savasságú felsőerjesztésű sör.

⌛️ Történelem

A szezonális, nyári ale Belgium francia ajkú területén, Wallonia-ban készül. Eredetileg a hideg szezon végétől egészen a melegebb, lehűlés előtti hónapokig főzik. Elég erősnek kell lennie ahhoz, hogy hónapokig eltartható legyen, de annyira nem, hogy kiegyensúlyozatlan legyen; frissítőnek kell lennie a nyári melegben. Manapság már egész évben készítik a kisüzemi sörfőzdék olyan termekben, épületekben, ahol a fajtához (az eredeti vidéki) igazították a körülményeket.

📝 Megjegyzések

Különböző erősségű változatok léteznek (az „ivósörök” 5 %, a szokásos export fajták 6,5 %, és az erősebbek 8%+ körüliek). Az erősebb (6.5%-9.5%) és a sötétebb (rézszínű/sötét barna-fekete) változatokat a különleges belga ale (16E.) kategóriába kell nevezni. Az alkoholos erősséggel együtt nő a fűszeres, komlós és savanykás karakter, míg az édesség úgy csökken. A hozzáadott gyógynövények, és fűszerek gyakran a helyi, elérhető fajták. A magas széndioxid szint és extrém hígulási arány (85-95%) hozzájárul a száraz befejezés és a különböző ízek kialakulásához. Mindegyik saison némileg savasabb, mint egyéb belga típusú sörök, de a lehetséges savanyú íz gyakran, háztartásonként, sörfőzdénként változik.

🌽 Összetevők

A pilzeni maláta dominál, de kiegészülhet kevés bécsi és/vagy müncheni malátával, mely hozzájárul a sör színéhez és komplexitásához. Néha tartalmazhat egyéb gabonaféléket is, mint a búza, vagy a tönköly. Adalékanyagok, mint a cukor és a méz, szintén segíti kialakítani az összhatást, és a vékony testet. A komlós keserűség és íz jobban kivehető, mint más belga típusú sörökben. A saison néha hidegkomlózott. Nemes fajtákat, Styrian vagy East Kent Goldings komlót használnak. Számos egyéb fűszert és gyógynövényt adhatnak a sörhöz ízesítés gyanánt az erősebb verziókban ezzel is növelve az összetettséget és egyediséget, ám ezek mindig beleolvadnak az élesztős és komlós karakterbe. Változó a sör savanyúsága és/vagy savassága, amit savas maláta, kalcium-szulfát, savanyú sörlé vagy lactobacillus baktérium használatával érhetünk el. A Wallonia-ban is használt, jellegzetes kemény víz kihangsúlyozza a komlós keserűséget és a száraz befejezést.

Alap statisztikák

OG: 1.048 – 1.065
IBUs: 20 – 35
FG: 1.002 – 1.012
SRM: 5 – 14
ABV: 5 – 7%

🍻 Kereskedelmi példák

  • Saison Dupont Vieille Provision
  • Fantôme Saison D’Erezée – Printemps
  • Saison de Pipaix
  • Saison Regal
  • Saison Voisin
  • Lefebvre Saison 1900
  • Ellezelloise Saison 2000
  • Saison Silly
  • Southampton Saison
  • New Belgium Saison
  • Pizza Port SPF 45
  • Lost Abbey Red Barn Ale
  • Ommegang Hennepin
Scroll to Top