Saison

A szezonĂĄlis, nyĂĄri ale Belgium francia ajkĂș terĂŒletĂ©n, Wallonia-ban kĂ©szĂŒl. Eredetileg a hideg szezon vĂ©gĂ©tƑl egĂ©szen a melegebb, lehƱlĂ©s elƑtti hĂłnapokig fƑzik. ElĂ©g erƑsnek kell lennie ahhoz, hogy hĂłnapokig eltarthatĂł legyen, de annyira nem, hogy kiegyensĂșlyozatlan legyen; frissĂ­tƑnek kell lennie a nyĂĄri melegben. ManapsĂĄg mĂĄr egĂ©sz Ă©vben kĂ©szĂ­tik a kisĂŒzemi sörfƑzdĂ©k olyan termekben, Ă©pĂŒletekben, ahol a fajtĂĄhoz (az eredeti vidĂ©ki) igazĂ­tottĂĄk a körĂŒlmĂ©nyeket.

👃 Illat

ErƑs gyĂŒmölcsössĂ©g, alacsonytĂłl mĂ©rsĂ©kelt komlĂł aroma Ă©s mĂ©rsĂ©kelt vagy egyĂĄltalĂĄn nem Ă©rezhetƑ gyĂłgynövĂ©nyes, fƱszeres Ă©s alkoholos illatok jellemzik. A gyĂŒmölcsös Ă©szterek dominĂĄlnak, Ă©s gyakran citrusfĂ©lĂ©kre emlĂ©keztetnek, mint a narancs vagy a citrom. AlacsonytĂłl közepesen magas fƱszeres vagy virĂĄgos komlĂł aroma. A mĂ©rsĂ©kelt fƱszeres illat (kĂŒlönbözƑ fƱszerek hozzĂĄadĂĄsa Ă©s/vagy az Ă©lesztƑ ĂĄltal termelt fenolok miatt) kiegĂ©szĂ­ti az egyĂ©b aromĂĄkat. Ha a fenolok jelen vannak, akkor inkĂĄbb borsosak, mint szegfƱszeges-jellegƱek. AlacsonytĂłl mĂ©rsĂ©kelt erƑssĂ©gƱ savanyĂșsĂĄg vagy savassĂĄg megjelenhet, de soha nem nyomja el a többi illatot. A fƱszeres, komlĂłs Ă©s savanykĂĄs aromĂĄk az alkoholszint növekedĂ©sĂ©vel erƑsödnek. Az alkoholos karakter lĂĄgy, fƱszeres, alacsony intenzitĂĄsĂș, soha nem Ă©rezhetƑ Ă©getƑnek vagy oldĂłszeresnek. A malĂĄtĂĄs karakter alacsony. Diacetil nem Ă©rezhetƑ.

👀 MegjelenĂ©s

Gyakran jellegzetes vilĂĄgos narancssĂĄrga, de lehet arany, vagy borostyĂĄn szĂ­nƱ is. Nincs összefĂŒggĂ©s a szĂ­ne Ă©s az erƑssĂ©ge között. SokĂĄig tartĂł, sƱrƱ, kemĂ©ny, fehĂ©r, vagy csontszĂ­nƱ habkorona jellemzi. A pohĂĄr falĂĄn feltƱnik az Ășgynevezett „belga csipke”. Lehet akĂĄr tiszta, de zavaros is, hiszen eredetileg ez egy szƱretlen vidĂ©ki sör. Elevenen habzĂł.

👅 Íz

GyĂŒmölcsös Ă©s fƱszeres Ă­zek kombinĂĄciĂłja egĂ©szĂŒl ki enyhe malĂĄtĂĄs karakterrel, alacsony/mĂ©rsĂ©kelt alkoholos jelleggel Ă©s fanyar savanykĂĄssĂĄggal. A karakterhez hozzĂĄjĂĄrul a kĂŒlönösen alacsony erjesztĂ©s utĂĄni szĂĄrazanyag tartalom. A gyĂŒmölcsös karakter gyakran citrusos (citromos, vagy narancsos). A fƱszer(ek) hozzĂĄadĂĄsa növeli a komplexitĂĄst, de hatĂĄsa soha nem dominĂĄlhat. A fƱszerezĂ©s helyett vagy mellett gyengĂ©den borsos, Ă©lesztƑ ĂĄltal termelt fenolos Ă­z megjelenhet; ez a fenolos karakter kevĂ©sbĂ© Ă©rezhetƑ, mint bĂĄrmely mĂĄs belga sörben, kiegĂ©szĂ­ti a kesernyĂ©ssĂ©get. A nagyrĂ©szt fƱszeres vagy földes jellegƱ komlĂłs Ă­z alacsonytĂłl mĂ©rsĂ©keltig Ă©rezhetƑ. A komlĂłkeserƱsĂ©g mĂ©rsĂ©kelttƑl erƑsig terjed, de soha nem nyomja el a gyĂŒmölcsös Ă©sztereket, fƱszereket Ă©s a malĂĄtĂĄs Ă­zt, ami ugyan gyöngĂ©d, de biztosĂ­tja a többi Ă­znek az alapot. AlacsonytĂłl mĂ©rsĂ©kelten Ă©rezhetƑ fanyar savanykĂĄssĂĄg megjelenhet, de ez sem nyomhatja el a többi Ă­zt. A fƱszeres, kesernyĂ©s Ă©s savanykĂĄs Ă­zek jobban kiĂ©rezhetƑek az erƑsebb fajtĂĄkban, amĂ­g az Ă©dessĂ©g eltompul. ÉgetƑ vagy oldĂłszeres alkohol Ă­z nem jellemzƑ. A magas szĂ©ndioxid szint, mĂ©rsĂ©kelten szulfĂĄtos vĂ­z, Ă©s a magas hĂ­gulĂĄsi arĂĄny igencsak szĂĄraz, hosszantartĂł, keserƱ, nĂ©ha fƱszeres utóízt alakĂ­t ki. Az tĂ©nyleges keserƱsĂ©ge gyakorta magasabb, mint elvĂĄrt IBU szintnĂ©l. Diacetil nem Ă©rezhetƑ.

👄 KortyĂ©rzet

VĂ©kony/közepesen testes sör. Az alkohol tartalma közepes/közepesen magas, annak ellenĂ©re, hogy a langyos alkoholos Ă­z gyengĂ©d/közepesen Ă©rezhetƑ. Ez a jelleg soha nem tƱnik forrĂłnak vagy oldĂłszeresnek. Nagyon szĂ©nsavas, elevenen habzĂł. Mindig van benne elĂ©g, a nyelvĂŒnkön Ă©rezhetƑ, szĂșrĂłs savanykĂĄssĂĄg, ami megadja a szĂĄraz befejezĂ©st. Az alacsonytĂłl mĂ©rsĂ©kelten fanyar karakter rendszerint Ă©rezhetƑ, de mindig frissĂ­tƑen kell hatnia, nem pedig rĂĄncba rĂĄntania az arcunkat.

đŸ€« ÖsszbenyomĂĄs

Ez egy frissĂ­tƑ, közepesen/erƑsen gyĂŒmölcsös/fƱszeres, jellegzetesen narancssĂĄrga szĂ­nƱ, erƑsen szĂ©nsavas, alaposan megkomlĂłzott, szĂĄraz, elfojtott savassĂĄgĂș felsƑerjesztĂ©sƱ sör.

⌛ TörtĂ©nelem

A szezonĂĄlis, nyĂĄri ale Belgium francia ajkĂș terĂŒletĂ©n, Wallonia-ban kĂ©szĂŒl. Eredetileg a hideg szezon vĂ©gĂ©tƑl egĂ©szen a melegebb, lehƱlĂ©s elƑtti hĂłnapokig fƑzik. ElĂ©g erƑsnek kell lennie ahhoz, hogy hĂłnapokig eltarthatĂł legyen, de annyira nem, hogy kiegyensĂșlyozatlan legyen; frissĂ­tƑnek kell lennie a nyĂĄri melegben. ManapsĂĄg mĂĄr egĂ©sz Ă©vben kĂ©szĂ­tik a kisĂŒzemi sörfƑzdĂ©k olyan termekben, Ă©pĂŒletekben, ahol a fajtĂĄhoz (az eredeti vidĂ©ki) igazĂ­tottĂĄk a körĂŒlmĂ©nyeket.

📝 MegjegyzĂ©sek

KĂŒlönbözƑ erƑssĂ©gƱ vĂĄltozatok lĂ©teznek (az „ivĂłsörök” 5 %, a szokĂĄsos export fajtĂĄk 6,5 %, Ă©s az erƑsebbek 8%+ körĂŒliek). Az erƑsebb (6.5%-9.5%) Ă©s a sötĂ©tebb (rĂ©zszĂ­nƱ/sötĂ©t barna-fekete) vĂĄltozatokat a kĂŒlönleges belga ale (16E.) kategĂłriĂĄba kell nevezni. Az alkoholos erƑssĂ©ggel egyĂŒtt nƑ a fƱszeres, komlĂłs Ă©s savanykĂĄs karakter, mĂ­g az Ă©dessĂ©g Ășgy csökken. A hozzĂĄadott gyĂłgynövĂ©nyek, Ă©s fƱszerek gyakran a helyi, elĂ©rhetƑ fajtĂĄk. A magas szĂ©ndioxid szint Ă©s extrĂ©m hĂ­gulĂĄsi arĂĄny (85-95%) hozzĂĄjĂĄrul a szĂĄraz befejezĂ©s Ă©s a kĂŒlönbözƑ Ă­zek kialakulĂĄsĂĄhoz. Mindegyik saison nĂ©mileg savasabb, mint egyĂ©b belga tĂ­pusĂș sörök, de a lehetsĂ©ges savanyĂș Ă­z gyakran, hĂĄztartĂĄsonkĂ©nt, sörfƑzdĂ©nkĂ©nt vĂĄltozik.

đŸŒœ ÖsszetevƑk

A pilzeni malĂĄta dominĂĄl, de kiegĂ©szĂŒlhet kevĂ©s bĂ©csi Ă©s/vagy mĂŒncheni malĂĄtĂĄval, mely hozzĂĄjĂĄrul a sör szĂ­nĂ©hez Ă©s komplexitĂĄsĂĄhoz. NĂ©ha tartalmazhat egyĂ©b gabonafĂ©lĂ©ket is, mint a bĂșza, vagy a tönköly. AdalĂ©kanyagok, mint a cukor Ă©s a mĂ©z, szintĂ©n segĂ­ti kialakĂ­tani az összhatĂĄst, Ă©s a vĂ©kony testet. A komlĂłs keserƱsĂ©g Ă©s Ă­z jobban kivehetƑ, mint mĂĄs belga tĂ­pusĂș sörökben. A saison nĂ©ha hidegkomlĂłzott. Nemes fajtĂĄkat, Styrian vagy East Kent Goldings komlĂłt hasznĂĄlnak. SzĂĄmos egyĂ©b fƱszert Ă©s gyĂłgynövĂ©nyt adhatnak a sörhöz Ă­zesĂ­tĂ©s gyanĂĄnt az erƑsebb verziĂłkban ezzel is növelve az összetettsĂ©get Ă©s egyedisĂ©get, ĂĄm ezek mindig beleolvadnak az Ă©lesztƑs Ă©s komlĂłs karakterbe. VĂĄltozĂł a sör savanyĂșsĂĄga Ă©s/vagy savassĂĄga, amit savas malĂĄta, kalcium-szulfĂĄt, savanyĂș sörlĂ© vagy lactobacillus baktĂ©rium hasznĂĄlatĂĄval Ă©rhetĂŒnk el. A Wallonia-ban is hasznĂĄlt, jellegzetes kemĂ©ny vĂ­z kihangsĂșlyozza a komlĂłs keserƱsĂ©get Ă©s a szĂĄraz befejezĂ©st.

📊 Alap statisztikák

OG: 1.048 – 1.065
IBUs: 20 – 35
FG: 1.002 – 1.012
SRM: 5 – 14
ABV: 5 – 7%

đŸ» Kereskedelmi pĂ©ldĂĄk

  • Saison Dupont Vieille Provision
  • FantĂŽme Saison D’ErezĂ©e – Printemps
  • Saison de Pipaix
  • Saison Regal
  • Saison Voisin
  • Lefebvre Saison 1900
  • Ellezelloise Saison 2000
  • Saison Silly
  • Southampton Saison
  • New Belgium Saison
  • Pizza Port SPF 45
  • Lost Abbey Red Barn Ale
  • Ommegang Hennepin