Biére de garde

A neve szó szerint azt jelenti: „sör megtartásra vagy ászokolásra”. A hagyományos kisipari, vidéki ale észak-Franciaországban készül kora tavasszal, és hideg pincékben tárolják, hogy aztán melegebb időben fogyaszthassák. Manapság már egész évben készül. A saison-hoz kapcsolódóan annyi a különbség, hogy a biére de garde egy kerekebb, gazdagabb, édesebb, malátásabb, pincés-jellegű sör, melyből hiányzik a Saison fűszeressége és a fanyarsága.

👃 Illat

Kiemelkedő malátás édesség, gyakran összetett, enyhétől mérsékelt pirítós karakter jellemzi. Némi karamell elfogadható. Alacsonytól mérsékelt észterek. Legfeljebb kevés komlóillat (fűszeres vagy gyógynövényes). A kereskedelemben előforduló fajtáknak gyakran dohos, fakérges, pince-szerű illata van, amelyet a házi sörfőzők nehezen érhetnek csak el. A világosabb változatok még mindig malátásak, ám hiányoznak belőlük a gazdag, mély aromák, és egy kicsit komlósabbak is lehetnek. Diacetil nem érezhető. 

👀 Megjelenés

Három fő fajtája létezik (szőkés sárga, borostyán és barna), tehát a színe a fakó arany sárgától a vöröses bronzon keresztül a gesztenyebarnáig bármilyen lehet. Lehet tiszta, de akár zavaros is, hiszen alapvetően egy szűretlen sörről van szó. Formás, általában fehér vagy törtfehér (változik a sör színével együtt) habkorona jellemzi, mely a magas széndioxid szintnek köszönheti tartását.

👅 Íz

Közepestől magas malátás ízek jellemzik, melyek gyakran kevés pirítós, tejkaramella-szerű vagy karamelles édességgel egészülnek ki. Ezek a malátás ízek annál intenzívebbek, minél sötétebb a sör. Alacsonytól mérsékelt észteres és alkoholos ízek jelenhetnek meg. A közepestől alacsony keserűség hozzájárul az egyensúly kialakításához, amely inkább a malátás jegyek felé hajaz. A malátás ízek egészen a sör végéig elkísérnek minket, ami általában közepes, vagy teljesen száraz, soha sem túl édes. Ehhez a szárazsághoz részben hozzájárul az alkohol is. A világosabb változatokban legfeljebb alacsony gyógynövényes, fűszeres komló íz (amely akár az élesztő munkájának is betudható lehet) érezhető. Nincs diacetil. Lesimult, lágeres karakterű.

👄 Kortyérzet

Közepesen/közepesen-gyengén (vékony) testes ital, gyakran sima, bársonyos érintéssel. Mérsékelttől magas szénsavasság jellemzi. Mérsékelt alkoholosság jellemzi, de nagyon lágy, nem lehet égető vagy forró.

🤔 Összbenyomás

Ez egy egészen erős, maláta-orientált, lágeres kisipari, vidéki sör.

⌛️ Történelem

A neve szó szerint azt jelenti: „sör megtartásra vagy ászokolásra”. A hagyományos kisipari, vidéki ale észak-Franciaországban készül kora tavasszal, és hideg pincékben tárolják, hogy aztán melegebb időben fogyaszthassák. Manapság már egész évben készül. A saison-hoz kapcsolódóan annyi a különbség, hogy a biére de garde egy kerekebb, gazdagabb, édesebb, malátásabb, pincés-jellegű sör, melyből hiányzik a Saison fűszeressége és a fanyarsága.

📝 Megjegyzések

Három fő fajtája létezik: a barna (brune), a szőkéssárga (blonde) és a borostyánszínű (ambrée). Amíg a sötétebb változatokban hangsúlyosabb a maláta, addig a világosabbakban több komló íz érezhető (bár ekkor is malátás jellegű). A hozzá közel álló úgynevezett Biére de Mars, amely annyit tesz, hogy márciusban (Mars) főzték általában „azonnali” fogyasztásra termett, nem pedig érlelésre. A hígulási arány általában 80- 85%-os. Létezik néhány testesebb fajta, de igen ritka.

🌽 Összetevők

A kereskedelmi változatokban jelenlevő pincés karakter házilagos lemásolása nehezen kivitelezhető, mivel a sör azt a helyi élesztőtől és terménytől kapja. Azonban néhány kereskedelmi verzióban is előfordulhat parafás, száraz, fanyar karakter, amelyet helytelenül azonosítanak pince-szerűnek. Ebből kifolyólag a házi sörök tisztábbak. Az alapmaláta használata függ az elérni kívánt színtől, de rendszerint pale, müncheni, vagy bécsi típusút használnak. A különvett sörlé karamellizálása a gyakori és nem a kristály maláták használata. A sötétebb változatokban ez a gazdag, összetett, édes jelleg viszont a kristály malátáknak köszönhető. Némi cukrot használhatnak az ízek fokozásának és a száraz befejezés biztosításának érdekében. Alsó, vagy felsőerjesztésű élesztőt is használhatnak és mindig alacsony hőmérsékleten tartják a sört, melyet hosszadalmas hideg ászokolás követ (4-6 hét a kereskedelemben). Lágy vizet, és virágos, gyógynövényes vagy fűszeres európai komlókat használnak.

📊 Alap statisztikák

OG: 1.060 – 1.080
IBUs: 18 – 28
FG: 1.008 – 1.016
SRM: 6 – 19
ABV: 6 – 8.5%

🍻 Kereskedelmi példák

  • Jenlain (borostyán)
  • Jenlain Bière de Printemps (szőke)
  • St. Amand (barna)
  • Ch’Ti Brun (barna)
  • Ch’Ti Blond (szőke)
  • La Choulette (mind a három)
  • La Choulette Bière des Sans Culottes (szőke)
  • Saint Sylvestre 3 Monts (szőke)
  • Biere Nouvelle (barna)
  • Castelain (szőke)
  • Jade (borostyán)
  • Brasseurs Bière de Garde (borostyán)
  • Southampton Bière de Garde (borostyán)
  • Lost Abbey Avante Garde (szőke)