Lambic

👃 Illat

Határozott savanyú/savas illat dominál a fiatalabb változatokban, ami eltompulhat az idő múlásával s olyan új illatokkal keveredhet, mint az istállós, földes, kecske, széna, ló és lópokrócszerű. Az enyhe tölgyes és/vagy citrusos aroma üdvözlendő. Belsőség, füstös, szivar-szerű vagy sajtos aromák nem megfelelőek. Az érettebb változatok gyakran gyümölcsösebbek, s felsejlik bennük az alma vagy akár a méz is. Komló és diacetil nem érezhető.

👀 Megjelenés

Világos sárgától mély aranyszínűig terjed színe. Az idő múlásával sötétül a sör. Kissé zavaros, vagy tiszta. A friss fajták általában zavarosak, míg az érettebbek inkább tiszták. Gyorsan múló, fehér hab jellemzi.

👅 Íz

A fiatal változatok gyakran érezhetően savanyúak és/vagy tejsavas jellegűek, de az érlelés során ezek az ízek lesimulnak és kiegészülnek malátás, búzás és istálló-szerű karakterjegyekkel. A gyümölcsös ízek egyszerűbbek a fiatal, és összetettebbek az érettebb verziókban, melyben almára, és egyéb világos gyümölcsökre, rebarbarára, vagy mézre emlékeztetnek. Kevés tölgyes vagy citrusos íz (általában grapefruitos) előfordulhat. Belsőség, füstös vagy szivar-szerű karakter nem kívánatos. A komlókeserűség legfeljebb alacsony. A komló íze és diacetil nem érezhető.

👄 Kortyérzet

Vékony, közepesen vékony test. Annak ellenére, hogy igen alacsony a végső fajsúlya, sok íz szabadul fel a szájban, ami meggátolja, hogy vízszerűnek hasson a sör. Szabályszerű, hogy a lambic szárazabbá válik, ahogy korosodik és a szárazság az érettség jeleként szolgál. Közepesen, vagy nagymértékben kesernyés, szájösszehúzós jellegű, de nem annyira, hogy élesen fanyarnak tűnjön. Tulajdonképpen teljesen szénsavmentes. 

🤔 Összbenyomás

Összetett, savanyú/savas, világos, búza-alapú, felsőerjesztésű sör, mely különböző belga mikrobák jelenlétében és segítségével erjed.

⌛️ Történelem

A spontánerjesztésű, savanyú sörök a Brüsszel környéki (Senné völgy) területről származnak, melyek parasztháztartások több száz éves sörfőző hagyományain alapulnak. A számuk folyamatosan csökken. 

📝 Megjegyzések

A világos lambic egyfőzetű, tehát nem kevert sört. Mióta keveretlenül készítik, ezek a sörök gyakran az igazi „sörfőző ház körüli szagok és ízek” megtestesítői, melyek sokkal változatosabbak, mint egy Gueuze. Általában fiatalon (6 hónaposan) verik csapra, olcsó, könnyen fogyasztható, szénsavmentes sörként. A friss változatok hajlamosak egyszínűen savanyú ízűnek lenni, s bele telik egy évbe is, mire az összetett brettanomyces karakter kialakul. A beles jelleg főleg a túl fiatal verzióknál fordul elő. Az kiérezhető boros, vagy almaboros jelleg hibának számít a belga sörfőzők szerint. Mivelhogy a vadélesztő és egyéb baktériumok TELJES mértékben leerjesztik a cukrokat, csak akkor palackozzák a sört, mikor ez végbe ment. A Lambic szénsavmentesen, a Gueuze habosan kerül felszolgálásra. Az IBU értékek csupán megközelítőek, mivel öreg komlóterméssel készítik a sört; a belgák főleg antibakteriális jellege miatt tesznek komlót a Lambicba, nem a keserűség fokozása érdekében.

🌽 Összetevők

Malátázatlan búzát (30-40%ban), pilzeni malátát és öreg komlókat (surrannes – 3 éves) használnak. A komlókat főleg a tartósító jellege miatt rakják a sörbe, nem pedig keserűség elérése érdekében, s nehéz is megbecsülni az éppen aktuális IBU szintet. Ezek a sörök tradicionálisan spontán erjesztésűek, melyben a természetben előforduló élesztőgombák és baktériumok alakítják az erjedést, ami túlnyomórészt tölgyfahordóban történik. A házi, illetve kézműves változatok javarészt tiszta élesztőkultúrákkal dolgoznak (melyben jelen van a saccharomyces, brettanomyces, pediococcus, lactobacillus) annak érdekében, hogy reprezentálni tudják a domináns brüsszeli és a környező vidék, a Senné völgyben előforduló mikrobák erjesztési tulajdonságait. Az üvegből kinyert élesztő kultúrák néha elhasználódnak és nem lehet tudni, hogy ezek az organizmusok még életképesek-e.

Alap statisztika

OG: 1.040 – 1.054
IBUs: 0 – 10
FG: 1.001 – 1.010
SRM: 3 – 7
ABV: 5 – 6.5%

🍻 Kereskedelmi példák

Az egyetlen palackozott változat, mely elérhető a Cantillon Grand Cru Bruocsella, melyet a serfőző csak az egyedülálló évjáratokban tartja érdemesnek az üvegbe zárásra. A De Cam is néha palackozza az érett (5 éves) Lambic söreit. Brüsszelben és környékén van néhány különleges kávézó, ahol régi serfőzők és főzdék termékeit csapolják, mint a Boon, De Cam, Centillon, Drie Fonteinen, Lindemans, Timmermans és Girardin.

Scroll to Top