👃 Illat
Összetett aroma, gyümölcsös észterek és a gazdag malátásság alkotja. Az észterek gyakran mazsolára, szilvára, fügére, datolyára, fekete cseresznyére vagy aszalt szilvára emlékeztetnek. A malátás karakter karamelles, tejkaramellás, narancsos, melaszos vagy csokoládés lehet. A fűszeres fenolok jelenléte kis mértékben elfogadott növelve a sör komplexitását. A sherry-szerű aroma előfordulhat, a korosabb változatok egyik védjegye. Kevés savanyú illat szintúgy megjelenik, az idő múlásával egyre határozottabban, de soha nem ölt érezhetően ecetes jelleget. A komlót nem érezni. A diacetil csupán felsejlik, mint kiegészítő összetevő.
👀 Megjelenés
A sötétvöröses-barnától a barnáig változhat a színe. Igen tiszta. Átlagostól jó habtartósság, a csontszínű, világos sárgásbarna hab.
👅 Íz
Malátás, gyümölcsös jegyekkel és kevés karamellizált jelleggel. A gyümölcsösség általában magába foglalja a sötét gyümölcsök, mint a mazsola, szilva, füge, datolya, fekete cseresznye vagy aszalt szilva jegyeit. A malátás karakter lehet karamelles, tejkaramellás, narancsos, melaszos, vagy csokoládés jellegű. A fűszeres fenolok jelenléte kis mértékben elfogadott; növelve ezzel a sör komplexitását. Az enyhe savanykásság gyakran hangsúlyosabbá válik az idő múlásával, az édes-savanyú ízhatást kialakító sherry- szerű karakterrel egyetemben. A savanykásság soha nem ölt ecetes jelleget. A komló íze nem érezhető, ahogy a komlókeserűség is visszafogott. Kevés oxidáció még elfogadható, mivel hozzájárulhat az összhatás kialakulásához. A diacetil csupán felsejlik, mint kiegészítő összetevő.
👄 Kortyérzet
Közepes, közepesen testes, alacsonytól mérsékelt szénsavtartalommal. A fanyarság nem jellemzi, az édes és kesernyés befejezést.
🤔 Összbenyomás
Ez egy malátás, gyümölcsös, sokáig érlelt, némileg savanyú belga felsőerjesztésű barnasör.
⌛️ Történelem
Az érlelés hagyománya Kelet-Flandriához kötődik, a Liefman sörfőzde (nem Riva tulajdonában lévő sörfőzde) jellegzetes itala, amely gyökerei egészen az 1600-as évekig nyúlnak vissza. Ezeket a söröket eredetileg tartaléknak főzték, s időközben kialakult kevés savasság bennük. Ezek gyakran sokkal savanyúbbak voltak, mint bármilyen mai kereskedelmi változat. Amíg a vörös fajtát tölgyfahordóban, addig a barnát rozsdamentes acéltartályban, szobahőmérsékleten tartva érlelik.
📝 Megjegyzések
Általában sokáig érlelt, azonban előfordul, hogy fiatalabb változatokkal összekeverik, hogy megadják a sör simaságát és komplexitását és kiegyensúlyozzák a durva, savanyú karaktert. A mélyebb malátás jelleg különbözheti meg a flamandi vöröstől. Ez a sörtípus raktározásra, érlelésre lett kitalálva, így elmondható, hogy az idősebb változatok nagyobb értékűek, mint a frissek. Ahogy a lambic, úgy az Oud Bruin is alapjául szolgálhat különböző gyümölccsel ízesített söröknek, mint a kriek (meggyes), vagy a frambozen (málnás), habár ezeket inkább a klasszikus gyümölcsös-sör kategóriába kell nevezni. Az oud bruin kevésbé savanykás és malátásabb, mint a flamandi vörös, és a gyümölcsös ízek is inkább a malátából erednek.
🌽 Összetevők
Pilzeni alapmalátával készítik, gondosan megválogatva a sötét karamell malátákat és a kevés fekete vagy pörkölt malátát kiegészítésképpen. Gyakran kukoricát is tartalmaz. Alacsony alfasav tartalmú, európai komlókat használnak (a magas alfasav tartalmú és jellegzetes amerikai fajták kerülendők). A saccharomyces, lactobacillus (esetleg ecet-) baktériumok szervesen hozzájárulnak az erjesztés kimeneteléhez és a végső íz kialakításához. A lactobacillus nehezen tűri a magasabb alkohol tartalmat. Kevés savanyú cefre, vagy savas maláta is használható, a lactobacillus helyett a jellegzetes karakter kialakítására. Magas karbonát tartalmú víz használata megszokott az eredeti régióban, és környékén, amely eltompítja a sötét malátás, és tejes savasságot. A vízben található magnézium azonban kihangsúlyozza ezt a karaktert.
Alap statisztika
OG: 1.040 – 1.074
IBUs: 20 – 25
FG: 1.008 – 1.012
SRM: 15 – 22
ABV: 4 – 8%
🍻 Kereskedelmi példák
- Liefman’s Goudenband
- Liefman’s Odnar
- Liefman’s Oud Bruin
- Ichtegem Old Brown
- Riva Vondel