Flamand vörös

👃 Illat

Összetett gyümölcsösség malátás aromákkal kiegészítve. Erős gyümölcsös aroma mely fekete cseresznyére, narancsra, szilvára vagy a piros ribiszkére emlékeztet. Gyakran kevés vaníliás és/vagy csokoládés jegyek is felfedezhetőek. Kevés fűszeres fenol is jelen lehet növelve a komplexitást. A savanyú, savas aroma akár kiegészítő jelleggel, vagy akár magas koncentrációban is megmutatkozik. Komlós illat nem érezhető. A diacetil csupán felsejlik, ha egyáltalán jelen van. 

👀 Megjelenés

Mélyvöröstől a burgundin át egészen a vöröses barna árnyalatáig bármilyen színű lehet. Igen tiszta. Fehér, halovány sárgásbarna habkorona jellemzi, átlagostól jó habtartóssággal.

👅 Íz

Intenzív gyümölcsös íz jellemzi, amely fekete cseresznyés, narancsos, szilvás, vörös ribizlis lehet. Enyhe vaníliás és/vagy csokoládés karakter gyakran érezhető. A fűszeres fenolok ugyan jelen lehetnek, de csak kis mértékben, ezzel is növelve a sör komplexitását. A savanyú, savas íz akár kiegészítő jelleggel, vagy akár magas koncentrációban is megmutatkozik. A malátás ízek szintén a kiegészítő jellegűtől az egészen intenzívig terjedhetnek. Általában ahogy a savanyú ízek erősödnek, az édes karakter úgy olvad bele a háttér ízekbe (ez fordítva is igaz). Komlós íz egyáltalán nem, a komlókeserűség pedig csak visszafogottan érezhető. Savas, tanninos-jellegű keserűség gyakran jelen van alacsonytól mérsékelt intenzitással, és idős vörösboros jelleget kölcsönöz a sörnek, hosszantartó, száraz befejezéssel. A diacetil csupán felsejlik, ha egyáltalán jelen van.

👄 Kortyérzet

Közepesen testes. Alacsonytól közepesen szénsav. Alacsonytól mérsékelt fanyarság érezhető, mint az idős vörösborokban, amelyhez gyakran szúrós savasság társul. Megtévesztően gyengének tűnik, érdes kortyérzettel, annak ellenére, hogy nem szokatlan a némileg édes befejezés. 

🤔 Összbenyomás

Ez egy összetett, savanyú, vörösbor-szerű, belga felsőerjesztésű sör.

⌛️ Történelem

Az eredeti nyugat-flamand változatok az 1820-ban, Nyugat-Flandriában alapított Rodenbach sörfőzde jellegzetes képviselői, amelyek tükrözik a korai sörfőzési szokásokat. A sört általában két évig érlelik tölgyfahordóban, ahol többek között az a szükséges baktérium kultúra is jelen van, amely a savasságot kölcsönzi a flamandi vörösnek. Régebben gyakori volt az idős és fiatal változatokat összekeverni, hogy kiegyensúlyozzák az esetlegesen túlzósavanyúságot, mely az idős verziókban kétség kívül dominál. Az állandó ízhatás kialakítása céljából napjainkban is keverik a különböző érettségű söröket.

📝 Megjegyzések

Általában sokáig érlelik, azonban előfordul, hogy az érettebb és a fiatalabb változatokat összekeverik, hogy megadják a sör simaságát és komplexitását. Az idősebb változatokat néha a gyűjtő, ínyenc célközönségnek célozva hozzák a forgalomba. Úgy is ismerik, mint a belgiumi burgundi, mivel tulajdonságaiban sokkal jobban hajaz a borra, mint bármely más sörfajta. A vöröses színt gyakran a maláta adja, de a különböző elnyúló főzési időnek köszönhetően is kialakulhat a vonzó, burgundi-szerű színárnyalat, ahogy a korosodás is hatással lehet rá: a korral sötétül a sör. A flamand vörös sokkal savanyúbb, és gyümölcsösebb, mint a barna „rokona” (Oud Bruin). 98%-ig is leerjedhet.

🌽 Összetevők

Bécsi és/vagy müncheni maláta az alap, mely kiegészül világos, közepesen sötét karamell, kevés special B típusú malátával és legfeljebb 20 %-ban felhasználva kukoricával. Általában alacsony alfasav tartalmú komlókat használnak (a magas alfasav tartalmúak és a jellegzetes amerikai fajták kerülendők). A saccharomyces, lactobacillus és brettanomyces baktériumok szervesen hozzájárulnak az erjesztés kimeneteléhez és a végső íz kialakításához. 

Alap statisztika

OG: 1.048 – 1.057
IBUs: 10 – 25
FG: 1.002 – 1.012
SRM: 10 – 16
ABV: 4.6 – 6.5%

🍻 Kereskedelmi példák

  • Rodenbach Klassiek
  • Rodenbach Grand Cru
  • Bellegems Bruin
  • Duchesse de Bourgogne
  • New Belgium La Folie
  • Petrus Oud Bruin
  • Southampton Flanders Red Ale
  • Verhaege Vichtenaar
  • Monk’s Cafe Flanders Red Ale
  • New Glarus Enigma
  • Panil Barriquée
  • Mestreechs Aajt
Scroll to Top