Gyümölcsös Lambic

A spontánerjesztésű, savanyú sörök a Brüsszel környéki (Senné völgy) területről származnak, a földműves háztartások több száz éves sörfőző hagyományain alapulnak. A számuk folyamatosan csökken és némelyik fajtája a hagyományoktól eltérve, édesítve (erjesztés utáni édesítés) kerül a forgalomba, hogy a szélesebb közönségnek is kedvére váljék. A gyümölcsöt hagyományos módon, a helyi vendéglőkben mind a serfőző, mind a kocsmáros hozzáadhatja a sörhöz, ezzel is szélesítve a skálát a gyümölcsös lambicok terén.

👃 Illat

A sörhöz adott gyümölcsnek kell dominálnia. Gyengétől mérsékelt savanyú/savas karakter keveredik istálló- szerű, földes, kecske, széna, ló és lópokróc-szerű illatokkal. A gyümölcsös illatba általában beleolvadnak a többi aromák. A belsőséghez hasonló, füstös, szivar-szerű vagy sajtos szag nem kívánatos. Komlóillat és diacetil nem érezhető.

👀 Megjelenés

A hozzáadott gyümölcs színe határozza meg a sör színét. A kevésbé intenzív színű gyümölcsök természetesen kevésbé színezik meg a sört. A sör színe idővel elhalványul. Általában tiszta, de néhány gyümölcs megtörheti ezt az áttetszőséget. Vaskos, kemény, krémes, néha a gyümölcsre színben hasonlító, sokáig tartó hab jellemzi. Mindig pezsgős habzású.

👅 Íz

A hozzáadott gyümölcs ízét egyértelműen fel kell ismernünk. Gyengétől mérsékelt savanyú és még gyakrabban (méhe erős) savas jelleg érezhető. A klasszikus istálló-szerű karakterjegyek alacsonytól erős mértékig lehetnek jelen. Frissen a gyümölcs íze a hangsúlyos. Ahogy érik, a sör úgy kezd egyre inkább a lambic-os ízvilág dominálni a gyümölcsös karakter kárára, így a gyümölcsös lambicokat nem hosszú érlelésre szánják. Gyenge, kiegészítő jellegű édesség jelen lehet, ám ha erősebben kiérezhető az nem megfelelő. Enyhe vaníliás és/vagy tölgyes íz alkalmanként megjelenik. A belsőséghez hasonló, füstös, szivar-szerű karakter nem kívánatos. A komlókeserűség általában hiányzik. Komlós íz és diacetil nem érezhető.

👄 Kortyérzet

Vékony, közepesen vékony test. Annak ellenére, hogy igen alacsony a végső fajsúlya, sok íz szabadul fel a szájban, ami meggátolja, hogy vízszerűnek hasson a sör. Alacsonytól erősig terjedő fanyar, szájösszehúzó jelleg érezhető, de nem lehet túl éles. Néhány változatnál enyhe alkoholos melegség érezhető. Szénsavdús.

🤔 Összbenyomás

Összetett, gyümölcsös, kellemesen savanyú/savas, kiegyensúlyozott, világos, búza-alapú felsőerjesztésű sör, melynél különböző belga mikroba felel az erjesztés kimeneteléért. A gyümölcsös lambic nem csupán egy egyszerű gyümölcsös sör.

⌛️ Történelem

A spontánerjesztésű, savanyú sörök a Brüsszel környéki (Senné völgy) területről származnak, a földműves háztartások több száz éves sörfőző hagyományain alapulnak. A számuk folyamatosan csökken és némelyik fajtája a hagyományoktól eltérve, édesítve (erjesztés utáni édesítés) kerül a forgalomba, hogy a szélesebb közönségnek is kedvére váljék. A gyümölcsöt hagyományos módon, a helyi vendéglőkben mind a serfőző, mind a kocsmáros hozzáadhatja a sörhöz, ezzel is szélesítve a skálát a gyümölcsös lambicok terén.

📝 Megjegyzések

A gyümölcs alapú lambicok gyakran úgy készülnek, mint egyes gueuze típusú sörök: összekevernek egy, két, illetve hároméves lambicot. A fiatal lambic-ok még tartalmaznak erjeszthető cukrokat, míg az idősebb fajták a jellegzetes, Senné folyó völgyéből származó vad ízvilággal büszkélkedhetnek. A gyümölcsöt általában az erjedés felénél adják a sörhöz, így a benne található cukrokat is leerjeszti az élesztő, és a baktériumok. Keveretlen lambichoz is adható a gyümölcs. A hagyományos fajtái a kriek (meggyes), framboise (málnás) és a druivenlambik (muskotály szőlős). Bármelyik túlzóan édes (pl. Lindemans vagy Belle Vue klónok) fajtát jobban tesszük, ha a 16E. számú, Belga különleges sör kategóriába nevezzük, mivel ebbe már nem fér bele az édes karaktere miatt. Az IBU értékek csupán megközelítőek, mivel öreg komlóból készítik a sört; a belgák főleg antibakteriális jellege miatt tesznek komlót a Lambicba, nem a keserűség fokozása érdekében.

🌽 Összetevők

Malátázatlan búzát (30-40% – ban), pilzeni malátát és öreg komlókat (surrannes – 3 éves) használnak. A komlókat főleg a tartósító jellege miatt rakják a sörbe, nem pedig keserűség elérése érdekében, s nehéz is megbecsülni az éppen aktuális IBU szintet. Tradicionálisan 10-30%-nyi gyümölcsöt (meggy esetén 25%) használnak. Általában meggyet (magostul), málnát vagy muskotály szőlőt adnak a sörhöz. A modernebb változatok készülhetnek őszibarackkal, sárgabarackkal vagy merlot szőlővel. Fanyar és savanyú gyümölcsöket azzal a céllal adják a sörhöz, hogy az édesítés helyett inkább újabb dimenziókba emelje az italt. Ezek a sörök tradicionálisan spontán erjesztésűek, melyben a természetben előforduló élesztőgombák és baktériumok alakítják az erjedést, ami túlnyomórészt tölgyfahordóban történik. A házi, illetve kézműves változatok javarészt tiszta élesztőkultúrákkal dolgoznak (melyben jelen van a saccharomyces, brettanomyces, pediococcus, lactobacillus) annak érdekében, hogy reprezentálni tudják a domináns brüsszeli és a környező vidék, a Senné völgyben előforduló mikrobák erjesztési tulajdonságait. Az üvegből kinyert élesztő kultúrák néha elhasználódnak és nem lehet tudni, hogy ezek az organizmusok még életképesek-e.

📊 Alap statisztika

OG: 1.040 – 1.060
IBUs: 0 – 10
FG: 1.000 – 1.010
SRM: 3 – 7 (gyümölcstől függ)
ABV: 5 – 7%

🍻 Kereskedelmi példák

  • Boon Framboise Marriage Parfait
  • Boon Kriek Mariage Parfait
  • Boon Oude Kriek
  • Cantillon Fou’ Foune (apricot)
  • Cantillon Kriek
  • Cantillon Lou Pepe Kriek
  • Cantillon Lou Pepe Framboise
  • Cantillon Rose de Gambrinus
  • Cantillon St. Lamvinus (merlot grape)
  • Cantillon Vigneronne (Muscat grape)
  • De Cam Oude Kriek
  • Drie Fonteinen Kriek
  • Girardin Kriek
  • Hanssens Oude Kriek
  • Oud Beersel Kriek
  • Mort Subite Kriek