Foreign extra stout

👃 Illat

Mérsékelttől magas pörkölt gabona illat, kávés, csokis és/vagy enyhén égett jegyek előfordulhatnak. Gyümölcsösség közepestől magasig terjed. Néhány verzióban édeskés aromák, melasz, édesgyökér, aszalt gyümölcsök és boros jellegek is előjönnek. Az erősebb változatokban finoman kiérezni az alkohol ízt. Komló aroma legfeljebb alacsony, diacetil legfeljebb alacsony. 

👀 Megjelenés

Nagyon sötét barnától feketéig terjed. Színe miatt átlátszatlan, de amúgy tiszta. Nagy, világosbarnától barna színig terjedő, tartós habbal.

👅 Íz

A tradicionálisan a trópusi országokba exportált változatok meglehetősen édesek különösebb pörkölt vagy keserű ízek nélkül, míg a más országokba szállított (export) fajták egészen szárazak. Az édes vagy a száraz stout erősebb verziójának tűnhetnek. A pörkölt gabona és maláta karakter mérsékelttől erősig terjed, de a száraz stout érdességét nem éri el. A trópusi verziók erősen észteresek, gyümölcsösek, bársonyos pörkölt maláta ízzel rendelkeznek. Visszafogott keserűség jellemzi őket és gyakran édes, rumos ízek is előfordulnak. Az “export” változatokban kevesebb észter található, erősebb a pörkölt jelleg és érezhetően keserűbbek. Mindkét változatban kávés, csokis vagy enyhén égett ízeket érezhetünk, Egy kevés komlóíz még belefér, nagyon kevés diacetil elfogadott.

👄 Kortyérzet

Közepesen testes, testes, gyakran bársonyos, krémes karakterrel. Az alkoholos melegség néha érezhető, de nem túl erős. Mérsékelttől mérsékelten magas szénsav.

🤔 Összbenyomás

Nagyon sötét, közepesen erős, pörkölt ízű ale. A trópusi verziók meglehetősen édesek, míg az export verziók szárazabbak, erőteljesebbek.

⌛️ Történelem

Eredetileg a magas fajsúlyú stout söröket a trópusi piacra főzték, ez néha a nevükben is megmaradt: “Tropical Stout”. Némely üveges, exportra szánt (vagyis erősebb) száraz vagy édes stout szintén megfelelnek ennek a leírásnak. A Guiness Foreign Extra Stout-ot az 1800 –as évek elejétől főzik.

📝 Megjegyzések

Meglehetősen tág kategória, lehet gyümölcsös és édes, vagy száraz és keserű, de egy kis savanyítás (brettanomyces baktérium, mint pl. a Guinness Foreign Extra Stout -ban) is belefér, bár a savanyított verzió talán a 23-as, különleges sörök kategóriába illik jobban. Úgy képzeljük el, mint egy “felturbózott” édes vagy száraz stout – ot, ami még mindig kevés az imperial stout kategóriához. Az imperial stout-tól abban is különbözik, hogy a foreign extra stout-ot nem jellemzi a komló íz és aroma. A komlósabb verziókat inkább az amerikai stout (13E) kategóriába soroljuk.

🌽 Összetevők

A száraz és az édes stouthoz hasonló összetevők jellemzik, de nagyobb mennyiségben, így erősebb sört kapunk: pale és sötétre pörkölt maláta, árpa. A komló csak a keserűség kialakításában játszik szerepet. Az alkoholtartalmat adalékanyagokkal, cukrokkal emelhetik. Ale élesztő a gyakori, de néhány trópusi verziót lager élesztővel készítenek.

Alap statisztikák

OG: 1.056 – 1.075
IBUs: 30 – 70
FG: 1.010 – 1.018
SRM: 30 – 40
ABV: 5.5 – 8%

🍻 Kereskedelmi példák

  • Tropical-Type: Lion Stout (Sri Lanka)
  • Dragon Stout (Jamaica)
  • ABC Stout (Singapore)
  • Royal Extra “The Lion Stout” (Trinidad)
  • Jamaica Stout (Jamaica)
  • Export Type: Freeminer Deep Shaft Stout
  • Guinness Foreign Extra Stout (bottled, not sold in the US)
  • Ridgeway of Oxfordshire Foreign Extra Stout
  • Coopers Best Extra Stout
  • Elysian Dragonstooth Stout
Scroll to Top