Erős sötét belga

👃 Illat

Összetett aroma, gazdag malátás édességgel. Az észterek és az alkohol számottevő, enyhétől mérsékelt fűszeresség jellemzi. A malátaillat gazdag és erős, „müncheni-jellegű” is lehet gyakran karamelles, pirítós, és/vagy kenyeres aromákkal. A gyümölcsös észterek illata a magastól a mérsékelten alacsonyig terjed, mazsolás, szilvás, aszalt meggyes vagy fügés aromákat figyelhetünk meg benne.

Fűszeres fenolok jelen lehetnek, de ezek általában borsos és nem szegfűszeges beütésűek. Az alkohol selymes, fűszeres, parfümös, alacsonytól mérsékelt intenzitású. A komlót általában nem érezni, de nagyon kevés nemeskomló aroma elfogadott. Nincs diacetil. Nincs sötét/pörkölt maláta aroma. Nincs erős alkoholos jelleg, nincsenek oldószeres aromák. Ha tartalmaz is hozzáadott fűszert, azt nem szabad kiéreznünk.

👀 Megjelenés

Mély borostyántól a mély rezes-barnáig terjedhet színe. A kategória nevében a sötét szó tehát nem azt jelenti, hogy barna vagy fekete, hanem hogy sötétebb, mint a világos sörök. Hatalmas, sűrű, tartós hab, színe a krémszínűtől a világos cserszínűig terjed. Lehet tiszta vagy némileg homályos.

👅 Íz

Az illatához hasonlóan az ízére is ugyanezeket tudjuk elmondani, mind a maláta, az észterek, a fenolok, az alkohol, a komló és a fűszeresség tekintetében. Mérsékelten malátás vagy édes íz. A befejezés változó, a trappista típusúak mérsékelten szárazak, szárazak, míg az apátsági változatok a közepesen száraztól az édesig terjednek. A keserűség alacsony, a malátás édességet így a magas alkoholtartalom egyensúlyozza ki. Az egyensúly érdekében általában az édesebb, testesebb változatok némileg keserűbbek. Általánosan elmondható, hogy inkább malátás, néhány enyhén keserű kivétellel. A sokszínű, összetett ízanyagoknak harmonikus egységet kell alkotniuk.

👄 Kortyérzet

Magas szénsav tartalom jellemzi, de nem lehet tőle savanykás (“acid bite”). Finom, de érezhető alkoholos melegség. A trappista verziók könnyűek, közepesen testesek, míg az apátsági jellegű sörök egészen testesek, krémesek lehetnek.

🤔 Összbenyomás

Sötét, nagyon gazdag, összetett, nagyon erős belga sör. Gazdag, selymes, ”veszélyes”. 

📝 Megjegyzések

Az autentikus trappista változatok szárazabbak, míg az apátsági jelleg édeskés, testes sörben nyilvánul meg. A keserű íz így az édesebb, magasabb fajsúlyú apátsági sörökben engedhető meg. Az árpaborhoz hasonló (pl.: Scaldis/Bush, La Trappe Quadrupel, Weyerbacher QUAD) és a fűszeres, karácsonyi jellegű (pl.: N’ice Chouffe, Affligem Nöel) sörök a különleges belga sör kategóriába (16E) kerüljenek, ne ide. Hagyományosan palackban érlelik („palackban újraerjesztett”).

🌽 Összetevők

A belga élesztőtörzsek magasabb szénláncú alkoholokat, észtereket és néha fenolokat termelnek. A főzővíz lehet lágy vagy kemény. Gyakran úgy érezzük, hogy ezekhez a sörökhöz sok és sokféle malátát használnak, de valójában néha egészen egyszerű a recept, a hozzáadott karamellizált, invertált cukrok és a különleges élesztő kelti ezt az érzetet. Általában belga pilzeni vagy pale maláta az alap, kap egy kis müncheni típusú malátát az íze miatt, míg a további malátakarakter a különleges belga malátákból ered. A hozzáadott cukor könnyebbé teszi és gyakran az ízében és színében is megjelenik, főleg a karamellizált típusok. Angol típusú komlók, nemeskomlók és Styrian Goldings a gyakori.

Fűszereket nem tartalmaz, ha használunk is egy keveset az a háttérből növeli a sör komplexitását, nem érezni ki külön a sörből. Kerüljük az angol, amerikai kristály malátákat, más típusú édességet kölcsönöznek sörünknek, mint a belga megfelelőik.

📊 Alap statisztika

OG: 1.075 – 1.110
IBUs: 20 – 35
FG: 1.010 – 1.024
SRM: 12 – 22
ABV: 8 – 11%

🍻 Kereskedelmi példák

  • Westvleteren 12 (yellow cap)
  • Rochefort 10 (blue cap)
  • St. Bernardus Abt 12
  • Gouden Carolus Grand Cru of the Emperor
  • Achel Extra Brune
  • Rochefort 8 (green cap)
  • Southampton Abbot 12
  • Chimay Grande Reserve (Blue)
  • Brasserie des Rocs Grand Cru
  • Gulden Draak
  • Kasteelbier Bière du Chateau Donker
  • Lost Abbey Judgment Day
  • Russian River Salvation