👃 Illat
Az alapsör illatának (pl. erős porter) és a felhasznált füstös maláta keltette füstös illatnak kellemes egyensúlyt kell alkotnia. Az alapsör és a füst jellege, intenzitása is változó, bármelyik dominálhat. A füstös jelleg az alacsonytól az agresszívig terjedhet, bár a legjobb változatokban a hangsúly az egyensúlyon van. A füstös illat minősége és karakterisztikája utalhat a füstölés módjára (tölgy, bükk, tőzeg stb..) A füstölésből eredő érdes, fenolos, karcos, gumis vagy égett illatok nem elfogadhatóak.
👀 Megjelenés
Változó. Általában az alapsörre jellemző, ám esetenként kissé sötétebb is lehet.
👅 Íz
Csakúgy, mint illatában, ízében is egyensúlyban kell lennie a füstösségnek az alapsörrel. A füstösség az alacsonytól a tolakodóig terjedhet. A füstös ízek fástól a némileg szalonnás jellegűig terjedhetnek, attól függ milyen malátát használtunk. A tőzegen füstölt malátára a földesség jellemző. A füstös íz és az alapsör egyensúlya változhat, mindkettő dominálhat, a lényeg hogy a végeredmény kellemes, kiegyensúlyozott legyen. A füst szárazabb befejezést eredményezhet. Érdes, keserű, karcos, égett, elszenesedett, gumis, kénes vagy fenolos füstös karakter általában nem elfogadott. Bár némelyik sörtípust jellemezheti e tulajdonságok valamelyike, a lényeg, hogy ne a füstös malátából eredjenek.
👄 Kortyérzet
Változó, az alapsörtől függ. Jelentősebb adsztringens, fenolos jelleg mely a füstös malátából ered nem elfogadható.
🤔 Összbenyomás
Idetartozik minden olyan sör, mely füstös ízre, aromára épít és nem a klasszikus rauchbier (i.e., bükkfán füstölt malátából készült märzen). A hagyományos maláta, a füstös maláta és a komló egyensúlyán van a hangsúly.
📝 Megjegyzések
Bármilyen típusú sör lehet füstös, a lényeg, hogy a füstös karakter passzoljon az alapsörhöz, ízében és aromájában harmonikus, kiegyensúlyozott sört kapjunk. Amennyiben alkategóriát adtak meg, a pontozáskor azt kell figyelembe venni, hogy a sör mennyiben felel meg az alkategóriának illetve a füstös jelleg mennyire illik hozzá, mennyire van egyensúlyban vele. Ha speciális füstölési módot jelöltek meg, figyelembe kell venni a pontozáskor, hogy mennyire vehető észre hogy eltér a szokásostól illetve mennyire illik az alapsörhöz. A füstölés módját és a sör alkategóriáját nem kötelező megadni, például a “füstös porter” éppúgy elfogadható, mint a “bükkfán füstölt erős skót ale”. A bíróknak főként azt kell mérlegelniük, hogy a füstös íz, aroma és az alapsör passzoljanak egymáshoz, meglegyen az egyensúly.
🌽 Összetevők
Attól függően, hogy milyen fát, anyagot használunk a maláta füstölésére, más-más ízeket és aromákat kap tőle a sör. A bükk, a tőzeg vagy más keményfa (tölgy, juhar, éger, pekándió, alma, cseresznye, egyéb gyümölcsfa) az elterjedt. Az örökzöldek általában gyógyszeres, kellemetlen ízt okozhatnak. Ha túl sokáig füstölünk tőzegen, kellemetlen, karcos, fenolos és koszos földesség alakulhat ki. Hogy milyen más összetevőket használunk, az az alaptípustól függ.
Alap Statisztikák
Az alapsörtől függ.
🍻 Kereskedelmi példák
- Alaskan Smoked Porter
- O’Fallons Smoked Porter
- Spezial Lagerbier
- Weissbier and Bockbier
- Stone Smoked Porte
- Schlenkerla Weizen Rauchbier and Ur-Bock Rauchbier
- Rogue Smoke
- Oskar Blues Old Chub
- Left Hand Smoke Jumper
- Dark Horse Fore Smoked Stout
- Magic Hat Jinx