Fahordóban érlelt sör

A fahordóban érlelés egy hagyományos gyártási mód, amelyet a nagy sörfőzdék ritkán alkalmaznak, és akkor is általában csak különleges termékeknél. Manapság egyre népszerűbbé vált Amerikában, ahol a kézműves söröket új, jellegzetes formába szeretik önteni a serfőzők. Habár más fából készült hordók is alkalmazhatók a hagyomány szerint a tölgyfahordó az igazi.

👃 Illat

Az alaptípustól függ. Alacsonytól visszafogott fás vagy tölgyes aroma általában jelen van. A friss fa esetenként nyers „zöld” aromákat csalhat elő, de ez a karakter nem lehet túl erőteljes. Más aromák is megjelenhetnek, mint például alacsonytól mérsékelt vanília, karamell, tejkaramella, kétszersültes vagy kakaós karakter, valamint bármilyen illat, mely a tölgyfahordóban előzőleg tárolt italtól alakult ki. Az alkoholos karakter mindig sima és kiegyensúlyozott, soha nem tűnik égetőnek. A háttérben jelentkező kevés oxidációs jelleg hagyhat egy kellemes sherry-szerű illatot, ami soha nem papír-, vagy ázott karton papír-szerű. 

👀 Megjelenés

Az alaptípustól függ. Gyakran sötétebb, mint az alapsör, különösen, ha pörkölt/szenes tölgy, és/vagy whiskys/bourbon-ös hordókban érlelik.

👅 Íz

Az alaptípustól függ. A fahordó gyakran hozzájárul a fás, tölgyes íz kialakulásához, ami néha nyers „zöld” ízeket ad, ha a hordó még új. Egyéb ízek is jelen lehetnek: vanília (a hordóban lévő vaníliától), karamell, tejkaramell, kétszersült vagy mandula (égetett hordótól), kávé, csokoládé, kókusz (elszenesedett fától vagy bourbon-ös hordótól is lehet) és a hordóban előzőleg tárolt alkoholos ital ízei. A tölgyfahordó és/vagy egyéb fahordó által kölcsönzött ízeknek kiegyensúlyozottnak, támogató-jellegűnek és észrevehetőnek kell lennie, azonban soha nem szabad elnyomnia az eredeti sör ízeit. Néha kevés tejsavas, vagy savas, Brettanomyces-szerű fanyarság megjelenhet, de ennek az íznek mindvégig a háttérben kell maradnia (ha egyáltalán mutatkozik). Szintén a háttérízben jelentkező kevés oxidációs karakter adhat egy kellemes sherry-szerű ízt, ami soha nem papír-, vagy ázott karton papír-szerű.

👄 Kortyérzet

Az alaptípustól függ. Gyakran teljesebb, mint a még éretlen alapsör, és adhat kevés alkoholos melegséget a hordó, főleg ha előtte más szeszes italokat is érleltek benne. A magas alkohol tartalom nem eredményezhet égetően alkoholos söröket; az érett, lesimult ízek a kívánatosak. A hordóból kevés tannin is kioldódhat a sörbe, ennek a mennyisége nagyban függ az érlelés hosszától, és a hordó korától. Ezek a tanninok adják a lehetséges fanyar, összehúzó mellékízeket vagy egyszerűen csak a teltebb kortyérzetet. A fanyar illetve savas karakter mindig csupán kismértékben érezhető, ha jelen van.

🤔 Összbenyomás

Az adott alapsör és a fahordóból kioldódó egyéb karakterjegyek harmonikus keveredése a jellemző. A legjobb fajtái letisztultak, ízekben gazdagok, kiegyensúlyozottak és sokáig érleltek. Mind a korlátozott ideig fahordóban érlelt, mind azok a sörök melyek csupán enyhe háttér ízt kaptak a hordótól sorolhatóak az alapsörnek megfelelő kategóriába, mindaddig, míg a fahordós karakter még nem hangsúlyos.

⌛️ Történelem

A fahordóban érlelés egy hagyományos gyártási mód, amelyet a nagy sörfőzdék ritkán alkalmaznak, és akkor is általában csak különleges termékeknél. Manapság egyre népszerűbbé vált Amerikában, ahol a kézműves söröket új, jellegzetes formába szeretik önteni a serfőzők. Habár más fából készült hordók is alkalmazhatók a hagyomány szerint a tölgyfahordó az igazi.

📝 Megjegyzések

Az alapsör fajtája egyértelmű kell, legyen. A hordós karakternek egyértelműen jelen kell lennie, de nem olyan mértékben, hogy kilökje a kellemes egyensúlyából az italt. A fahordós ízek intenzitása függ a hordóban töltött időtől, a hordó előző használatából eredő ízmaradványoktól, az érleléstől, és a fahordó fajtájától. Bármilyen szeszes ital jellege megjelenhet, amit előzőlegesen a hordóban tároltak (ez a nevezés helyét is megmagyarázza), de soha nem olyan erőteljes hogy kizökkentse a sört a kellemes egyensúlyából.

🌽 Összetevők

Az alaptípustól függ. Olyan fahordókban érlelik, amelyben előtte általában whiskyt, bourbont, portóit, sherryt, madeirat, vagy egyéb bort tároltak. Másik módszer szerint fa alapú adalékanyagok hozzáadásával érik el a kívánt íz és illat világot (pl. tölgyfa chips, hordódonga, tölgyfa kivonat). A testesebb, magasabb fajsúlyú alapsörök használata egyre elterjedtebb, hiszen ezeknek jobban állnak a kialakuló ízek, habár a kísérletezés ösztönzi a sörfőzőket.

📊 Alap statisztika

OG: Az alapfajtától függ Gyakran az átlag felett
IBUs: Az alapfajtától függ
FG: Az alapfajtától függ
SRM: Az alapfajtától függ
ABV: Az alapfajtától függ Gyakran az átlagfelett

🍻 Kereskedelmi példák

  • The Lost Abbey Angel’s Share Ale
  • J.W. Lees Harvest Ale in Port
  • Sherry
  • Lagavulin Whisky or Calvados Casks
  • Bush Prestige
  • Petrus Aged Pale
  • Firestone Walker Double Barrel Ale
  • Dominion Oak Barrel Stout
  • New Holland Dragons Milk
  • Great Divide Oak Aged Yeti Imperial Stout
  • Goose Island Bourbon County Stout
  • Le Coq Imperial Extra Double Stout
  • Harviestoun Old Engine Oil Special Reserve

Rengeteg micro sörfőzde kínálja a különleges söreit egyenesen a fahordóból csapolva.