👃 Illat
Gazdag, bak-szerű, melanoidines és kenyeres malátaillat, sötét gyümölcsök (szilva, asztalt szilva, mazsola, szőlőfélék) erőteljes aromája érződik. Mérsékelttől erős fenolok (gyakorta vanília és/vagy szegfűszeg) növeli komplexitását, némi banános észteresség is előfordulhat. Mérséklet alkoholos illat gyakori, de ez nem oldószeres. Diacetil, komló illat és DMS nem érezhető.
👀 Megjelenés
Sötét borostyántól a sötét, rubinos barna színűig terjed. Vastag, krémes, sokáig tartó törtfehér habkorona. A búza magas fehérje tartalma ront a tisztaságon ebben az eredetileg szűretlen sörfajtában, s ebből kifolyólag a sör zavarossága is változó. A lebegő élesztős üledék (amelyet ildomos felkavarni fogyasztás előtt) szintén hozzájárul a sör zavarosságához.
👅 Íz
Ez a sör nagyon összetett. Gazdag, bak-szerű melanoidinek, sötét gyümölcsök, fűszeres, szegfűszeg-szerű fenolok, enyhe banán és/vagy vanília valamint a mérsékelt búzás íz tökéletes házassága. A malátás, kenyeres búza ízt tovább fokozza a müncheni és/vagy bécsi maláták használata. Enyhe édes és csokoládés ízek felfedezhetőek, de a pörkölt karakter már nem megfelelő. Az alig észrevehető fanyarság is jelen lehet. A komló íze nem érezhető, s a komlókeserűsig is csak kicsit. A búza, maláta és az élesztő karakter a kezdetektől dominál a befejezésben az alkohol egyensúlyozza ki. Az idősebb változatoknál észrevehető kevés sherry – s oxidáció, amely hozzájárul a komplexitáshoz. Diacetil és DMS nem érezhető.
👄 Kortyérzet
Közepesen testes, testes. A krémesség tipikus ismertetőjegye, ugyanúgy, mint a magas alkoholtartalom okozta melegség. A müncheni és/vagy bécsi maláta szintén hozzátesznek gazdagságához, teljességéhez. Mérsékelttől magas széndioxid szint jellemzi. Az alkohol nem égethet, és nem lehet oldószeres jellegű.
🤔 Összbenyomás
Ez egy erős, malátás, gyümölcsös, búza alapú felsőerjesztésű sör, amely magába foglalja a barna búzasör legjobb ízeit és a bak típusú sörök gazdagságát, erősségét és testességét. Történelem: Az Aventinust, az első felsőerjesztésű duplabakot 1907 – ben főzték le először a müncheni Weisse Brauhaus sörfőzdében. Palackos erjesztést alkalmaztak (‘Méthode Champenoise’), friss, vékony élesztőréteggel az üveg alján. A Schneidernek ez volt a kreatív válasza az alsóerjesztésű duplabakokra, amelyet azokban az időkben nagy mennyiségben gyártottak.
📝 Megjegyzések
A búzabakot bak, vagy duplabak erősségűre főzik. Sörkülönlegességként már jégbak stílusban is készítik. A palackozott változatokat óvatosan felrázzák, felkeverik felszolgálás előtt, hogy felkavarják az élesztőt a palack alján.
🌽 Összetevők
Nagy százalékban használnak búzamalátát (a német törvény értelmében legalább 50%, de vannak 70 %-ban búzamalátával készülő változatok is). A maradék müncheni és/vagy bécsi típusú árpamaláta. A hagyományos dekokciós cefréző eljárásnak köszönhetően megfelelően testes lesz a sör anélkül, hogy túl édes lenne. Felsőerjesztésű búzasör élesztő tipikus fűszeres, gyümölcsös ízeket és aromákat termel. A túl hideg vagy túl meleg hőmérsékleten történő erjesztés következtében fenolok és észterek egyensúlya megbomolhat nemkívánatos mellékízeket eredményezve. Egy kevés nemes komló használandó, de csupán csak a keserűség eléréséhez.
Alap statisztika
OG: 1.064 – 1.090
IBUs: 15 – 30
FG: 1.015 – 1.022
SRM: 12 – 25
ABV: 6.5 – 8.0%
🍻 Kereskedelmi példák
- Schneider Aventinus
- Schneider Aventinus Eisbock
- Plank Bavarian Dunkler Weizenbock
- Plank Bavarian Heller Weizenbock
- AleSmith Weizenbock
- Erdinger Pikantus
- Mahr’s Der Weisse Bock
- Victory Moonglow Weizenbock
- High Point Ramstein Winter Wheat
- Capital Weizen Doppelbock
- Eisenbahn Vigorosa