Ebbe a kategóriába tartozik az összes olyan sörtípus, ami nem fér bele az első 22 főkategóriába. Nincs olyan sör, ami itt kategóriaidegen lenne, hacsak nem létezik hozzá már definiált alkategória
Bármilyen sör lehet, amire igaz a következő:
- Szokatlan technológia (pl., steinbier, ice/eis beers)
- Szokatlan erjeszthető cukor (pl., juharszirup, méz, melasz, cirokszirup) Szokatlan adalékanyag (pl., zab, rozs, hajdina, édesburgonya)
- Meglévő stílusok keveréke (pl., India Brown Ale, gyümölcsöt és fűszert is tartalmazó sörök, füstölt fűszeres sörök)
- Meglévő stílusokból induló, de azokból bizonyos szempontból kilógó sörök (pl., alacsonyabb alkoholfok, extra komlózott verzió, “imperial” erősségű)
- Történelmi, hagyományos sörök (pl., Louvain Peetermann, Sahti, vatted Porter with Brettanomyces, Colonial Spruce or Juniper beers, Kvass, Grätzer)
- Amerikai értelmezése az európai söröknek (pl., komlósabb, erősebb, vagy felsőerjesztésű változata ászoksöröknek) vagy hagyományos típusok keveredése
- Kereskedelmi sör klónja, amire nincs meglévő alkategória
- Minden kísérleti jellegű sör, minden olyan sör, ami nem fér bele a meglévő kategóriákba.
A 23-as kategória úgymond „inkubátorként” is funkcionál, azon kisebb sörtípusok is ide tartoznak (a belgákat kivéve) amelyeknek nincsen külön BJCP kategóriája. Amennyiben kellő érdeklődés mutatkozik iránta, e sörök külön alkategóriát is kaphatnak a jövőben. Ilyen például:
- Mézsör (nem Braggots)
- Wiess (zavaros, friss Kölsch)
- Sticke Altbier
- Münster Altbier
- Imperial Porter
- Classic American
- Cream Ale
- Czech Dark Lager
- English Pale
- Mild
- Scottish 90
- American Stock Ale
- English Strong Ale
- Alkoholmentes „sör”
- Kellerbier
- Malt Liquor
- Australian Sparkling Ale
- Imperial/Double Red Ale
- Imperial/Double Brown Ale
- Rye IPA
- Dark American Wheat/Rye
A BJCP stílusleírásokban már léteznek különleges kategóriák. A belga különlegességek vagy klónok a 16E kategóriában kell, hogy szerepeljenek. A karácsonyi sörök helye a 21B, hacsak nem belga típusúak, ebben az esetben a már említett 16E –be nevezzük őket. Különleges összetevőként csak gyümölcsöket, csak fűszereket és csak füstös malátát tartalmazó sörök a 20-22 –höz tartoznak. A különleges merd és Cidet számára is külön kategória van (26C a mead-nek, 28D a cidernek).
👃 Illat
A különleges összetevőt vagy főzési technikát éreznünk kell illatában, de ennek az illatnak egyensúlyban kell lennie a többi komponenssel és nem szabad, hogy elnyomja őket. Az aromának a maláta, a komló és a különleges összetevő(k) kellemes kombinációját kell alkotnia. Ha egyszerre több speciális adalékanyagot vagy technikát használunk, akkor nem feltétlenül érezni őket egyenként. Ha alkategóriát jelöltek meg alapsörként, akkor annak karakterét éreznünk kell a sörön, azonban ne várjuk el, hogy ez a sör ugyanolyan lesz, mint a speciális adalékok vagy technológiák alkalmazása nélkül. Példának okáért a komlót gyakran kevésbé hangsúlyozzák, ki mint azt az alapsörtől elvárnánk, így jobban érvényesülnek a különleges alapanyagok.
👀 Megjelenés
A sör megjelenését nagyban befolyásolja az alapsör típusa, azonban az esetenként a speciális összetevőknek köszönhetően egészen másfajta is lehet. Néhány összetevő a sör színét, habját és a habtartósságot is megváltoztatja.
👅 Íz
Csakúgy, mint illatában, ízében is ki kell domborodnia egyedi jellegének, amely intenzitása az enyhétől az agresszívan erősig terjedhet. A speciális összetevőknek harmonikus egységet kell alkotnia az alapsörrel, a különleges íz ne legyen túl mesterkélt vagy túlságosan tolakodó. Az alapsör típusának megfelelő komlókeserűséggel, komlóízzel, malátássággal, alkoholos jelleggel és észterrel, diacetil profillal rendelkezzen. A különleges ízanyagnak illeszkednie kell ezekhez. Néhány összetevő kesernyés, édeskés, stb. ízeket kölcsönöz a sörnek. Fontos megjegyeznünk, hogy a hozzáadott gyümölcs vagy cukor általában nem növeli a sör édességét. A hozzáadott cukrok vagy a gyümölcsben található cukrok legtöbbször teljesen leerjednek, így a végeredmény gyakran könnyebb, szárazabb, mint azt az alapsörtől elvárnánk. A különleges összetevőket vagy az alkalmazott nem szokványos technikákat nem mindig lehet egyenként beazonosítani, ha egyszerre többet is használunk belőlük. Ha BJCP alkategóriát jelöltek meg alapsörnek, annak stílusjegyeit éreznünk kell a sörben, de természetesen teljesen más élményben lesz részünk a hozzáadott egyedi összetevőknek köszönhetően. Példának okáért a komlót gyakran kevésbé hangsúlyozzák, ki mint azt az alapsörtől elvárnánk, így jobban érvényesülnek a nem szokványos alapanyagok.
👄 Kortyérzet
A testességet, a szénsavasságot és a habot általában az alapsör határozza meg, de az egyes speciális összetevők lényegesen módosíthatják ezeket.
🤔 Összbenyomás
Harmonikus egysége a különleges alapanyagoknak, nem szokványos technikáknak és az alapsörnek. A lényeg, hogy az alapsör (már ha meghatározásra kerül) jelentősen megváltozik. Aszerint pontozzuk, hogy a végeredmény mennyire kellemes, harmonikus. Vegyük figyelembe, hogy a nem szokványos összetevő vagy technika mennyire egyedi, részesítsük előnyben a kreatív megoldásokat. A végső pontszám tükrözze a sör egyediségét, és ihatóságát.
Alapsör: A sörfőző meghatározhatja az alapsört, de ez nem kötelező jellegű. Az alapsör lehet klasszikus stílus (BJCP alkategória) vagy valamilyen tágabb besorolás (pl. porter, búza) . Ha alkategóriát adott meg, annak észrevehetőnek kell lennie a sört kóstolva. Aszerint pontozzuk, hogy a hozzáadott különleges alapanyag vagy technika mennyire illik az alapsörhöz és van-e hozzáadott értéke.
📝 Megjegyzések
Egy jó különleges sörnél a kulcs az ihatóság és az alapanyagok harmóniája. Az egyedi összetevőknek passzolniuk kell az alapsörhöz, de nem szabad elnyomniuk azt. A sörfőzőnek tudnia kell, hogy az összetevők egyes kombinációi jól illenek egymáshoz, míg mások nem.
A pontozóknak nem kell ismerniük az összes lehetséges összetevőt, technológiát, történelmi hátteret, így a sörfőzőnek lehetőséget kell adni, hogy nevezésében bemutassa azokat.
📊 Alap statisztikák
alapsörtől függ
🍻 Kereskedelmi példák
- Bell’s Rye Stout
- Bell’s Eccentric Ale
- Samuel Adams Triple Bock and Utopias
- Hair of the Dog Adam
- Great Alba Scots Pine
- Tommyknocker Maple Nut Brown Ale
- Great Divide Bee Sting Honey Ale
- Stoudt’s Honey Double Mai Bock
- Rogue Dad’s Little Helper
- Rogue Honey Cream Ale
- Dogfish Head India Brown Ale
- Zum Uerige Sticke & Doppel Sticke Altbier
- Yards Brewing Company General Washington Tavern Porter
- Rauchenfels Steinbier
- Odells 90 Shilling Ale
- Bear Republic Red Rocket Ale
- Stone Arrogant Bastard